Jdi na obsah Jdi na menu
 


F.X.Brixi - Corona Stellarum Duodecim Beatae Mariae Virginis

 

V sobotu 19.5.2012 v 19 hodin vystoupil Fenix, sólisté a hudebníci v kostele Narození Páně v pražské Loretě. Zazpívali jsme Brixiho Korunu dvanácti hvězd na místě, pro něž byla s největší pravděpodobností složena. Projev na téma mariánského kultu měl bratr kapucín Augustin. V úvodu zaznělo Preludium F dur, rovněž dílo Fr. X. Brixiho, v podání Víta Aschenbrennera. Doprovázel nás pak na cembalo, zatímco za pozitivem tzv. basso continuo hrál pan Petr Mašlaň. Dále účinkovali rovněž dobří známí a osvědčení hudební spolupracovníci – instrumentalisté Růžena Sršňová – 1. housle, Jan Vrkoč – 2. housle a Dana Sommerová – violoncello. Sbor posílil Honza Zelenka v basu, premiérou veřejného vystupování byl tento koncert pro Aničku Fořtovou (soprán) a pro Samuela Filipa (bas). Sólistkami byly Ludmila Nová (soprán) a Lucie Valentová (alt) a naše kmenová sopranistka Blanka Bezdíčková. Dirigoval sbm. Roman Michálek. Naše pocta Panně Marii novodobě souzní i s uvažovaným návratem mariánského sloupu na Staroměstské nám. jako symbolu odražení útoku Švédů na Prahu. Všichni posluchači obdivovali nádheru a rafinovanou zdobnost kostýmů navržených akad. mal. Annou Kubů. Členka sboru Marie Rosolová (soprán) píše: „Moje maminka navštěvuje všechny naše koncerty, tudíž i všechna provedení Corony a říkala, že tady v Loretě to bylo nejkrásnější!!!“

p1040250.jpg

V neděli 27. 11. 2011 v 16 hodin v kostele sv. Jiljí, Husova ulice, Praha 1 se uskutečnil benefiční koncert pro stavbu nového kláštera dominikánek. Na programu byla opět úžasná Brixiho Corona.

 

V sobotu 8. 10. 2011 v 16 hodin v kostele na Karlově, Praha 2 se konala premiéra díla Fr. X. Brixiho Corona stellarum duodecim Beatae Mariae Virginis čili Koruna dvanácti hvězd blahoslavené Panny Marie.

p1040244.jpgV provedení sboru Fénix  se jedná o první uvedení cyklu v úplnosti. Díky podpoře Unie českých pěveckých sborů a Městské části Praha 2
a  pomoci Dr.Michálka a pana Aschenbrennera jsme mohli připravit všech dvanáct částí od jejich dohledání v archivech až po jejich nastudování.

  p1040261.jpgO Panně Marii promluvil pater Vojtěch Kodet, karmelitán, úvodní a závěrečné slovo obstaral tradičně člen sboru Jakub Brunner. Sbor a doprovodný ansámbl řídil Dr. Roman Michálek. Zpíval sbor Fenix a jako hosté Ludmila Nová, Lucie Valentová a Ladislav Cigler. Doprovod: první housle – Magdalena Malá, druhé housle – Blanka Karnetová, violoncello – Petr Malíšek, cemballo – Vít Aschenbrenner, pozitiv – Petr Mašlaň.

Profesionální hudebníci dodali lesku našemu vystoupení, sbor zpíval s jejich podporou s jistotou, chutí a radostí. Zúročila se práce všech jednotlivých nácviků.  mimopražského soustředění i závěrečných secvičných zkoušek s doprovázejícími hudebníky. Dařila se živá, hybná dynamika s jemným odstíněním, včasnými nástupy a vykreslením ozdob jednotlivých hlasů, sborová sóla sopránu a altu i souhra tutti. Publikum k naší radosti výkon ocenilo vydatným potleskem  a v rozhovorech po koncertě hodnotilo výkon jako profesionální.
Úspěšné provedení tohoto díla je bezesporu vrcholem dosavadního uměleckého působení Fenixu a zaslouženým úspěchem zakladatelky sboru Anny Kubů a sbormistra Dr. Romana Michálka i celého sboru.

p1040253.jpg

1. 10. 2011 proběhla veřejná generálka v kostele v Liboci , Praha 6 u příležitosti 20. výročí Karmelitánského nakladatelství. Skladby se líbily a sbor i hudebníci si poprvé vyzkoušeli celý cyklus před diváky.